Obecny klub najpierw był jedną z sekcji Klubu "Stal" Nysa, potem nazywali się po prostu Klubem Sportowym Nysa, a obecnie Nyskim Towarzystwem Gimnastycznym. Zawsze jednak, bez względu na nazwę, sekcja gimnastyczna skupiała najzdolniejszą nyską młodzież, która dzięki pracy własnej i trenerów przez ponad czterdzieści lat stawała na najwyższych stopniach podium podczas zawodów ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Imponujący dorobek wynikowy nie pozwala zapomnieć, że Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne wraz z Zespołem Szkół Sportowych w Nysie to jeden z najlepszych klubów i najlepszych szkól gimnastycznych. Swoją znakomitą pozycję w czołówce krajowej utrzymuje od wielu lat. Zaczęło się od 1948 roku, kiedy to przybyły do Nysy z Francji Jan Hyncman wystąpił z pokazem gimnastycznym. W 1961 roku zorganizował niewielką sekcję gimnastyczną. Jej historię tworzą takie nazwiska jak: Jan Twardy, Marian Gumała, Krzysztof Iwanicki, Jan Nier. To oni zdobywali pierwsze laury, a potem długi czas pracowali z młodzieżą. Prawdziwie tłuste lata zaczęły się dla nyskiej gimnastyki w 1975 roku, kiedy to na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, spartakiadach, Mistrzostwach Polski medale zaczęli zdobywać Aleksander i Mariusz Wilińscy, Adam Łabutin, Leon Biskup, Ryszard Satora. W 1977 roku SP nr 2 w Nysie otrzymała miano najbardziej usportowionej szkoły w Polsce, a w 1978 roku otrzymała status szkoły sportowej o profilu gimnastycznym. Jej twórcami byli między innymi: Mariola Szczygieł, Stanisław Krzysztofek, Jan Twardy i Marian Gumała . Przez te wszystkie lata uczniowie ZSS – gimnastycy NTG osiągali wybitne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wielu zostało powołanych do kadry narodowej. Mariusz Wiliński i Adam Łabutin startując w Mistrzostwach Europy Juniorów w Mediolanie zakwalifikowali się do finałowych ósemek w ćwiczeniach na poręczach i w skoku przez konia. Cztery lata później, Aleksander Wiliński wywalczył złoty medal w finale na koniu z łękami podczas prestiżowego międzynarodowego turnieju Nadziei Olimpijskich. W 1982 roku wziął udział w Mistrzostwach Świata w Moskwie. Podobnie jak jego koledzy, trenował pod opieką Bogusław Budzenia i Janusza Kędzierskiego.
Koniec lat 60 i początek 70 to również pierwsze sukcesy gimnastyczek. Krystyna Wolska zdobywa mistrzostwo Polski, a w annały gimnastyczne wpisują się takie medalistki z Nysy jak Leokadia Wojtusiak, Barbara Mikołajczyk, Wanda Kisza, Ewa Bocheńska, Bogusława Szczepanik. Wkrótce ich miejsce zajmuje młodsze pokolenie: najwyższe laury w ogólnopolskich zawodach zdobywają Małgorzata Dzikowicz, Wioletta Wolna, Dorota Staszak, Marzena Soblik, Dorota Kisza, Mariola Sazczepanik, Anna Soblik, Maria Ratyńska, Bogumiła Maniakowska.
Lata 80 i 90 to zwycięstwa takich wychowanków NTG jak Roman Soblik, Tomasz Bodzioch, Krzysztof Jaseniuk, Grzegorz Trela, Mariusz Wroński, Andrzej Kułaga, Krzysztof Winiarski, Jarosław Koczut, Czesław Słodkowski, Damian Kuczma, Michał Paluch, Konrad Ogórek, Michał Jagielski, Maciej Łabutin, Kazimierz Tyczyński, Maciej Wolski i wielu innych. Zawodnicy ci dali się poznać od najlepszej strony nie tylko w kraju, ale i zagranicą.
Lata 86 - 96 to sukcesy Joanny Malinowskiej, Moniki Kłos, Agaty Świerczek, Joanny Szary, Lidii Kiliszkowskiej, Aleksandry Król.
Wielokrotne medalistki mistrzostw Polski i kadrowiczki to także: Ewa Bochenek, Joanna Szlachetko, Agnieszka Bąderska, Ewelina Kowalska, Katarzyna Ziemnik, Agnieszka Arczyńska, Anna Kostrzewa, Anna Wierzycka, Kamila Kwiczala.
Najmłodsze medalistki Mistrzostw Polski i OOM to: Dorota Sosińska, Jagoda Bajowska, Aneta Peckh, Joanna Krzyżak, Jowita Fekner, Karina Ćwirzeń, Karolina Fekner, Sabina Szczepan, Anna Tarasek, Magdalena Copija, Sylwia Horoniecka, Monika Dmytrów, Martyna Wierdak, Aneta Janeczek, Katarzyna Jarco. Wychowankowie NTG i ZSS w Nysie, dziś cenieni trenerzy, pracują w klubach gimnastycznych i na wyższych uczelniach w kraju i zagranicą. Dziewczęta i chłopcy z NTG i ZSS w Nysie należą nadal do czołówki krajowej, plasując się w ścisłej i rozszerzonej kadrze narodowej. Startują w zawodach międzynarodowych w Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Białorusi.
[...]
Nasza historia na osi czasu