HISTORIA

    Obecny klub najpierw był jedną z sekcji Klubu "Stal" Nysa, potem nazywali się po prostu Klubem Sportowym Nysa, a obecnie Nyskim Towarzystwem Gimnastycznym. Zawsze jednak, bez względu na nazwę, sekcja gimnastyczna skupiała najzdolniejszą nyską młodzież, która dzięki pracy własnej i trenerów przez ponad czterdzieści lat stawała na najwyższych stopniach podium podczas zawodów ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Imponujący dorobek wynikowy nie pozwala zapomnieć, że Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne wraz z Zespołem Szkół Sportowych w Nysie to jeden z najlepszych klubów i najlepszych szkól gimnastycznych. Swoją znakomitą pozycję w czołówce krajowej utrzymuje od wielu lat. Zaczęło się od 1948 roku, kiedy to przybyły do Nysy z Francji Jan Hyncman wystąpił z pokazem gimnastycznym. W 1961 roku zorganizował niewielką sekcję gimnastyczną. Jej historię tworzą takie nazwiska jak: Jan Twardy, Marian Gumała, Krzysztof Iwanicki, Jan Nier. To oni zdobywali pierwsze laury, a potem długi czas pracowali z młodzieżą. Prawdziwie tłuste lata zaczęły się dla nyskiej gimnastyki w 1975 roku, kiedy to na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, spartakiadach, Mistrzostwach Polski medale zaczęli zdobywać Aleksander i Mariusz Wilińscy, Adam Łabutin, Leon Biskup, Ryszard Satora. W 1977 roku SP nr 2 w Nysie otrzymała miano najbardziej usportowionej szkoły w Polsce, a w 1978 roku otrzymała status szkoły sportowej o profilu gimnastycznym. Jej twórcami byli między innymi: Mariola Szczygieł, Stanisław Krzysztofek, Jan Twardy i Marian Gumała . Przez te wszystkie lata uczniowie ZSS – gimnastycy NTG osiągali wybitne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wielu zostało powołanych do kadry narodowej. Mariusz Wiliński i Adam Łabutin startując w Mistrzostwach Europy Juniorów w Mediolanie zakwalifikowali się do finałowych ósemek w ćwiczeniach na poręczach i w skoku przez konia. Cztery lata później, Aleksander Wiliński wywalczył złoty medal w finale na koniu z łękami podczas prestiżowego międzynarodowego turnieju Nadziei Olimpijskich. W 1982 roku wziął udział w Mistrzostwach Świata w Moskwie. Podobnie jak jego koledzy, trenował pod opieką Bogusław Budzenia i Janusza Kędzierskiego.

    Koniec lat 60 i początek 70 to również pierwsze sukcesy gimnastyczek. Krystyna Wolska zdobywa mistrzostwo Polski, a w annały gimnastyczne wpisują się takie medalistki z Nysy jak Leokadia Wojtusiak, Barbara Mikołajczyk, Wanda Kisza, Ewa Bocheńska, Bogusława Szczepanik. Wkrótce ich miejsce zajmuje młodsze pokolenie: najwyższe laury w ogólnopolskich zawodach zdobywają Małgorzata Dzikowicz, Wioletta Wolna, Dorota Staszak, Marzena Soblik, Dorota Kisza, Mariola Sazczepanik, Anna Soblik, Maria Ratyńska, Bogumiła Maniakowska.

    Lata 80 i 90 to zwycięstwa takich wychowanków NTG jak Roman Soblik, Tomasz Bodzioch, Krzysztof Jaseniuk, Grzegorz Trela, Mariusz Wroński, Andrzej Kułaga, Krzysztof Winiarski, Jarosław Koczut, Czesław Słodkowski, Damian Kuczma, Michał Paluch, Konrad Ogórek, Michał Jagielski, Maciej Łabutin, Kazimierz Tyczyński, Maciej Wolski i wielu innych. Zawodnicy ci dali się poznać od najlepszej strony nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

    Lata 86 - 96 to sukcesy Joanny Malinowskiej, Moniki Kłos, Agaty Świerczek, Joanny Szary, Lidii Kiliszkowskiej, Aleksandry Król.

    Wielokrotne medalistki mistrzostw Polski i kadrowiczki to także: Ewa Bochenek, Joanna Szlachetko, Agnieszka Bąderska, Ewelina Kowalska, Katarzyna Ziemnik, Agnieszka Arczyńska, Anna Kostrzewa, Anna Wierzycka, Kamila Kwiczala.

    Najmłodsze medalistki Mistrzostw Polski i OOM to: Dorota Sosińska, Jagoda Bajowska, Aneta Peckh, Joanna Krzyżak, Jowita Fekner, Karina Ćwirzeń, Karolina Fekner, Sabina Szczepan, Anna Tarasek, Magdalena Copija, Sylwia Horoniecka, Monika Dmytrów, Martyna Wierdak, Aneta Janeczek, Katarzyna Jarco. Wychowankowie NTG i ZSS w Nysie, dziś cenieni trenerzy, pracują w klubach gimnastycznych i na wyższych uczelniach w kraju i zagranicą. Dziewczęta i chłopcy z NTG i ZSS w Nysie należą nadal do czołówki krajowej, plasując się w ścisłej i rozszerzonej kadrze narodowej. Startują w zawodach międzynarodowych w Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Białorusi.

    [...]


    Nasza historia na osi czasu 

     

    1948

    Początki gimnastyki w Nysie

    Początki gimnastyki w Nysie sięgają roku 1948, kiedy to Jan Hycman po przyjeździe do Nysy z Francji zaczął uprawiać ten piękny sport. Były to pokazy akrobatyczne oraz na poszczególnych przyrządach . Wówczas sekcja gimnastyczna w Nysie działała przy Ośrodku Szkoleniowym Energetyk w Nysie. Była to grupka nieliczna, która dawała pokazy gimnastyczne na akademiach i stadionie. Nie brała udziału w zawodach gimnastycznych.
    1959

    Powstanie sekcji gimnastycznej MKS Nysa

    W Sali gimnastycznej Technikum Mechanicznego w Nysie powstała sekcja gimnastyczna MKS Nysa. Jej trenerem był znowu Jan Hycman. Ta sekcja była zalążkiem gimnastyki przyrządowej w Nysie. W tej sekcji zaczęli uprawiać gimnastykę M. Gumała, Jan Twardy, Krzysztof Iwanicki pierwsi zawodnicy sekcji gimnastycznej powołanej przy klubie KS STAL Nysa. Wówczas to w Nysie istniały dwie sekcje gimnastyczne MKS Nysa i KS STAL Nysa MKS Nysa ćwiczyła w sali szkoły Technikum Mechanicznego KS STAL Nysa ćwiczyła w sali szkoły nr 1 w Nysie Te dwie sekcje rywalizowały przez dwa lata by następnie się połączyć się w jedną silną sekcję gimnastyczną Stal Nysa. Wówczas od razu sekcja Stal Nysa stała się najsilniejszą sekcją gimnastyczną Województwa. Kierownikiem sekcji był Jeremi Głowacki a trenerami Jan Hycman , Jan Twardy i Marian Gumała. Sekcja ta w Mistrzostwach Polski Federacji „Stali „ w Poznaniu uległa jedynemu klubowi „ Warta Poznań” – od tego momentu sekcję gimnastyczną z Nysy zaliczano do czołowych sekcji w kraju. Jej czołowymi zawodniczkami wówczas były L. Wojtusiak, K. Zdanowska, A. Kernaś, M. Malec, z chłopców K. Iwanicki, A. Hoberski, L. Świerczek
    1961

    Założenie sekcji gimnastycznej KS „STAL”

    Założycielem sekcji gimnastycznej KS „STAL” w Nysie był jej pierwszy trener, a zarazem i zawodnik Jan Hyncman, który wspólnie z kierownikiem sekcji Jeremim Głowackim dali początek przy klubie „STAL”, którego patronem były Zakłady Urządzeń Przemysłowych w Nysie. Sekcja wówczas liczyła 37 zawodniczek i zawodników. Treningi prowadzono dwa razy w tygodniu początkowo w Sali Technikum Mechanicznego wspólnie z sekcją gimnastyczną MKS – Nysa, a potem załatwiono osobna salę gimnastyczną do treningów, to jest salę przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Nysie. Sekcji dawał się odczuć brak przyrządów, sprzętu pomocniczego i ubiorów. Sekcja wówczas posiadała dwa stare materace i kawałek filcu. Potem za fundusze klubu zakupiono drążek gimnastyczny. Początkowo zawodnicy sekcji w żadnych zawodach nie brali udziału, organizowano jedynie sprawdziany i pokazy gimnastyczne.
    1962

    J. Hycman na Mistrzostwach Polski CRZZ w Gimnastyce

    Trener J. Hycman wraz z zawodnikiem Klasy I Janem Twardym zostali wysłani na Mistrzostwach Polski CRZZ w Gimnastyce do Krakowa w roli obserwatorów. Od tego momentu działacze sekcji i zawodnicy zostali zmobilizowani i zaczęli przygotowywać się do Mistrzostw Opolszczyzny w Gimnastyce Sportowej. Zaczęto trenować trzy, a nawet cztery razy w tygodniu.
    1963

    Mistrzostwa Polski Federacji

    Zakupiono dalszy sprzęt, to jest konia do ćwiczeń i skoków, oraz poręcze. W sekcji gimnastycznej ćwiczy 12 zawodników, oraz 29 zawodniczek. Zawodnicy Ćwiczący wówczas w sekcji to Jan Twardy, Marian Gumała, Krzysztof Iwanicki, J Łucyszyn, L Momot, J Derdziński, J Misztal, L Sufin i inni trenerem ich był Jan Hycman. Zawodniczek ćwiczyło wówczas 29 były o wiele młodsze od chłopców do najlepszych z nich należały A Karnaś, M. Malec, B Szefler, E Bataj, J Nowak – trenerem ich był M. Gumała. W tym roku na Mistrzostwach Polski Federacji „STAL” do Poznania zostaje powołanych dwóch zawodników klasy I Iwanicki Krzystof i Marian Gumała. Debiut w zawodach był udany K. Iwanicki zajął II miejsce w klasie I a Marian Gumała III miejsce.
    1964-1965

    Zawody Okręgowe

    Sekcja gimnastyczna zwiększa się do 55 zawodniczek i zawodników. Sekcja w większej grupie występuje już na zawodach okręgowych w Opolu. Najlepszymi zawodnikami wówczas to K. Iwanicki w klasie I J Derdzinski w klasie III, Barbara Szefler i Alicja Karnaś w klasie III dziewcząt. Największymi osiągnięciami sekcji są trzy pierwsze miejsca zdobyte przez zawodniczki klasy II na mistrzostwach okręgu /wówczas Okręg Katowice/. Pierwsze miejsce zdobyła wówczas Al. Karnaś, drugie M. Malec i trzecie B. Szefler. W klasie III J. Nowak zajęła trzecie miejsce. Te zawodniczki brały też udział w Mistrzostwach Z S „Stal” w Poznaniu i zajęły drużynowo trzecie miejsce w klasie II co było sukcesem. Zawodnicy którzy wówczas startowali na tych zawodach w klasie II to A. Bednarek, W. Dragan, jednak zajęli wówczas dalsze miejsca. W łącznej punktacji klub KS „Stal” Nysa uplasował się na 9 pozycji.
    1966

    Sukcesy i zmiany kadrowe

    To rok przełomowy w naszej sekcji. W tym to roku zostaje rozwiązana sekcja gimnastyczna MKS- Nysa i w związku z tym wszystkie zawodniczki i zawodnicy tej sekcji przechodzą do KS „Stal” Nysa. Sekcja od tej chwili staje się najliczniejszą i najsilniejszą sekcją województwa Opolskiego. Z sekcji odchodzi wówczas na skutek złego stanu zdrowia J. Hycman, trener chłopców. Zastępuje go J. Twardy i pomagają mu w pracy starsi zawodnicy tacy jak K. Iwanicki, M. Burmiński. Trenerem dziewcząt jest nadal M. Gumała. Zatrudnia się dwie instruktorki K. Poświńską i L. Tankieicz. Do sekcji w tym roku zostaje zatrudniony choreograf J. Sosnowska i akompaniator H. Lubojoński. Zawodnicy naszej sekcji w tym roku zdobywają wszystkie czołowe miejsca w województwie. Najlepszymi zawodnikami wówczas są K. Iwanicki w klasie I i M. Burmiński w klasie II. Najlepszymi zawodniczkami to Leokadia Wojtusiak, B Rogowska, K. Zdanowska w klasie I. Wanda Kisza, Kępińska D., Krysyna Wolska w klasie II i H. Kędzierska w klasie III. Mistrzostwa Polski ZS „Stal” w Poznaniu były wspaniałym wyczynem naszej sekcji. W punktacji zespołowej zawodnicy naszego klubu KS STAL Nysa zaęli II miejsce za Wartą Poznań wyprzedzili wiele znanych klubów w Polsce. Takich jak Orzeł Warszawa, Zgoda Świętochłowice, Bałtyk Gdynia, Stal Mielec.
    1967

    Nowy sprzęt gimnastyczny

    W tym roku największym sukcesem naszych zawodników są Mistrzostwa CRZZ/ Centralnej Rady Związków Zawodowych/w Krakowie. W reprezentacji województwa Opolskiego 60% zawodników to zawodnicy Stali Nysa. Reprezentacja województwa zajęła wówczas II miejsce. Była to znowu wielka niespodzianka na Mistrzostwach Klubów Związkowych. W tym roku za osiągnięte wyniki sportowe sekcja otrzymuje sprzęt gimnastyczny wartości 400 tysięcy złotych z funduszu WKKFiT – Opole. Była to mata gimnastyczna, poręcze, równoważnie, pianino do akompaniowania i wiele innego sprzętu, który już trudno pomieścić na Sali gimnastycznej w małym magazynku.
    1968

    Międzynarodowe zawody w Danii

    Sekcja gimnastyczna dalej rozrasta się liczebnie do 70 dziewczyn i 60 chłopców jest dalej największą i najlepszą sekcją województwa opolskiego. Zawodnicy naszego klubu stanowią w 85% reprezentację województwa Opolskiego. Do najważniejszych sukcesów w tym roku należą zdobycie po raz drugi wicemistrzostwa Polski w Federacji Sportowej Metalowców. Za ten sukces 5 zawodniczek 2 zawodników i 2 trenerów z naszej sekcji zostali wysłani na zawody międzynarodowe do Dani z klubem NGF w mieście Nakskov. Zawodnicy nasi wspólnie z zawodnikami Warty z Poznania stanowili reprezentację Federacji Sportowej „Stal”. Zawody wysoko wygrali nasi gimnastycy. Był to pierwszy międzynarodowy kontakt.
    1969

    Przeprowadzka do salki przy Szkole Podstawowej nr 2

    Kierownik Sekcji Stanisław Rogulski. Zawodnicy trenują codziennie bardzo ciasno na Sali. Rok w którym na skutek braku instruktorów i braku miejsca na Sali gimnastycznej jesteśmy zmuszeni zmniejszyć sekcję o 30%. Sekcja nasza wraz z całym sprzętem zmuszona jest przeprowadzić się do sali gimnastycznej przy szkole podstawowej Nr. 2 na ul. Bramy Grodkowskiej. Na skutek tego część zawodników opuściła sekcję. Mimo zmniejszenia się ilościowego sekcji wartość sekcji pozostała taka sama. Sekcja znowu była najlepszą w Województwie. W tym roku po raz pierwszy zdobyliśmy Mistrzostwo Polski Federacji „STAL” w punktacji zespołowej. Najlepszymi zawodnikami w klasie I są K. Iwanicki, Nier Jan, w klasie II Szczepaniak Jan z dziewcząt najlepsza jest Wojtusiak Leokadia, Karnaś Alicja Wolska Krystyna, Gorgoń Grażyna, Stec Grażyna w klasie II Rogalska Beata. Na mistrzostwach Wojtusiak Leokadia. Zajmuje II miejsce w skoku. Jest to rok, w którym sekcja wspólnie z dziewczętami kierownikiem Sekcji Stal i członkami zarządu Sekcji Bocheński Adam, Maślonka Józef organizuje zawody międzynarodowe z Duńczykami. Zawody wygraliśmy wysoko. Organizacja dość sprawna jedynie małe potknięcia organizacyjne następowały z powodu braku miejsca na Sali gimnastycznej Szkoły podstawowej Nr. 2. Bardzo duża publiczność na zawodach – na Sali zmieścili się jedynie zaproszeni goście. Pozostali oglądali zawody przez szyby w oknach. Świadczy to o zapotrzebowaniu społecznym na takie imprezy sportowe.
    1970

    Zawody międzynarodowe

    Kierownik sekcji Maślanka Józef - znowu ciasnota na Sali – treningi codziennie. Rok w którym sekcja nasza odniosła największe sukcesy sportowe. Na mistrzostwach Polski Juniorek w Klasie II Czerkas Anna zdobyła Brązowy medal dla naszego klubu. Wśród seniorek w Klasie I na Mistrzostwach Polski Wojtusiak Leokadia jest IV, Karnaś A – VII. Sekcja nasza bierze udział we wszystkich zawodach Wojtusiak L. Zdobywa pierwsze miejsce w zawodach o Puchar Ziem Nadodrzańskich (Wrocław, Opole, Szczecin) – Wolska K. zdobywa pierwsze miejsce w klasie I na mistrzostwach Polski CRZZ- Klub nasz nawiązuje kontakt z CSRS „Lokomotiwa” Sumperk – znowu w maleńkiej Sali organizujemy zawody międzynarodowe, które nieznacznie przegrywamy. Zawodnicy Czechosłowaccy okazują się silnym partnerem i mają lepsze warunki treningowe. Sekcja zostaje po raz drugi wysłana na zawody do Dani - które wygrywa.
    1971-1972

    Sekcja liczy ponad 100 osób

    Kierownik sekcji Bocheński Adam. Na skutek zwiększonej intensywności treningów (sala gimnastyczna wykorzystywana jest codziennie do godziny 21:00) zmniejsza się znowu ilość zawodników i zawodniczek mimo wszystko sekcja jest najlepsza w województwie 80% kadry województwa to nasi zawodnicy. W szkole podstawowej Nr 2 w Nysie organizuje się zebranie na którym przedstawiciel WKKFiT w Opolu zgadza się finansować budowę Sali gimnastycznej przy szkole Nr 2 w Nysie. W bardzo ciasnej salce szkoły Nr 2 trudno zawodnikom się pomieścić, znowu wzrasta stan liczebny sekcji do ponad 100 osób. W tym roku zawodnicy w klasie II zajmują 4 miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski. W tym też roku na skutek odpowiednich zarządzeń Wydziału Oświaty i dużego zaangażowania trenerów sekcji powstaje zwiększoną ilość godzin WF i podczas lekcji WF ćwiczą na przyrządach gimnastycznych.
    1973

    Decyzja o budowie nowej sali

    Następuje zwiększenie intensywności treningów codziennie na sali gimnastycznej do południa ćwiczą 2 klasy sportowe to jest Vs i III s natomiast po południu do godziny 21°° zawodnicy klubu sportowego MZKS Nysa. Sala gimnastyczna nie mieści już żadnych dodatkowych gimnastyków ćwiczących słabo względnie tylko dla zdrowia. Na sali znajduje się młodzież wyselekcjonowana, sala jest wykorzystywana maksymalnie. W tym roku też zdobywamy sukcesy jako sekcja gimnastyczna na Mistrzostwach Polski Juniorów Potaczek Krzysztof zdobywa brązowy medal na koniu z łękami, Wiliński Aleksander dostaje się do finałów Mistrzostw Polski w ćwiczeniach wolnych. Chłopcy szczególnie dobrze wypadają na III Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Krakowie IV miejsce klubu w kraju. Większość reprezentacji województwa to nasi zawodnicy. Na mistrzostwach CRZZ klub nasz zajmuje III miejsce a Krzysztof Potaczek zostaje Mistrzem Polski w klasie II. Klub znowu organizuje zawody z Czechosłowacją w konkurencji chłopców, mimo trudności w przeprowadzeniu zawodów z powodu braku miejsca na sali. Do najlepszych zawodników należą Krzysztof Potaczek, Wiliński Aleksander, Rogalska Beata, Kisza Dorota. W tym to roku powstają decyzje o konieczności budowy Sali gimnastycznej wyłącznie dla gimnastyków, sali na której przyrządy gimnastyczne będą zamontowane na stałe, a zawodnicy nie będą musieli demontować co trening. Podczas całej swej działalności istnienia sekcja nie miała własnej Sali gimnastycznej. W obecnej sytuacji chcąc godnie reprezentować klub i województwo jest to sprawa dużej wagi, ponieważ obecnie wszystkie czołowe sekcje gimnastyczne w Polsce posiadają salę do własnej dyspozycji wyposażone w potrzebny sprzęt gimnastyczny, oraz gabinet odnowy biologicznej. Planuje się utworzenie dalszych klas gimnastycznych aż do 7 oddziałów tj. 210 uczniów, oraz około 100 zawodników MZKS Nysa. Szkoła Podstawowa Nr. 2 w Nysie będzie szkołą sportową ze specjalnością w gimnastyce /Zebranie w Wydziale Oświaty 4 X 1973 rok/ Z powstaniem bazy szkoleniowej jaką jest specjalistyczna sala sportowa władze oświatowe oraz Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki wiążą nadzieję właściwego przygotowania reprezentacji do Igrzysk Szkolnych i Centralnych Spartakiad Młodzieży. Winny przyjść dalsze sukcesy gimnastyczne- jako sekcji przewodniej wytypowanej przez WKKFiT winni wyrosnąć zawodnicy , którzy zakwalifikują się do reprezentacji Kraju
    2019

    Najnowsze czasy

    sfdfasdfasdfasdfasdfasdfasd
    © 2024 Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne. All Rights Reserved.